vivoboard August 27, 2018

Keď sa nájde pár, ktorý sa ľúbi a je ochotný budovať spoločnú budúcnosť, je to šťastie. Ak má k tomu ešte aj podporu a zázemie v rodine, je to bezpochyby pridaná hodnota. Zdenka T. (24) a Lukáš T. (26) tvoria harmonickú dvojicu už niekoľko rokov. Lukášova mama na svojho syna veľmi trpí. Nevestu do rodiny nikdy neprijala a atmosféra v rodine sa zhoršila po náhodnom otvorení laptopu Lukášovej mamy.

Počas búrky na horách poskytol Lukáš Zdenke ochranu pred dažďom. Chytil ju nežne za ruku a už ju nepustil. Náhodné zoznámenie prerástlo v lásku. Krátko na to, sa Lukáš rozhodol predstaviť ženu svojho srdca rodine. Zdenka urobila dobrý dojem, len Lukášova matka sa tvárila odmerane.

Mladý pár lietal v oblakoch, chladnému prístupu zo strany matky zo začiatku nepripisoval význam. Časom chceli svoj vzťah prirodzene posunúť ďalej, vystrojili krásnu svadbu. Keď sa Lukášova matka na svadbu nedostavila, až vtedy začali brať situáciu vážne. Odmeranosť a arogancia zo strany čerstvej svokry však nemali konca kraja. V jej očiach neexistovala osoba, ktorá by bola dostatočne dobrá pre jej jediného syna.

Zdenka brala zo začiatku situáciu veľmi vážne, trápilo ju to. Doprosovala sa jej, za všetko sa ospravedlňovala.

„Neskutočne ma to zožieralo. Záležalo mi na tom, aby sme dobre vychádzali. Stále som si to vyčítala a hľadala chybu v sebe. Často krát sme sa aj s Lukášom kvôli tomu pochytili.“

Ako čas plynul, situácia sa nezlepšovala, práve naopak. Pribúdajúce okolnosti vzťahom nepridávali. Lukáš mal stavebnú firmu a kvôli nezaplateným zákazkám sa firma stávala nesolventnou. Hrozilo, že bude musieť firmu zatvoriť. Preto sa rozhodol prepustiť niekoľko zamestnancov.

„Máme na krku hypotéku. Lukáš sa snažil uhrať situáciu vo firme, dúfajúc, že sa to časom zlepší. Lenže neostávali nám peniaze nazvyš a začali sme meškať so splátkami:“

Zo začiatku pomohli mladému páru Zdenkini rodičia. Ale ich možnosti boli obmedzené. Preto sa Lukáš rozhodol obrátiť na svojich rodičov. Tu sa celá atmosféra začala zhoršovať, pretože matka okamžite odmietla pomôcť.

„Ledva vyžijeme z peňazí, čo máme. Povedz tej svojej pijavici, nech si hľadá robotu!“

Nikoho táto reakcia už neprekvapila, Zdenka sa začala zmierovať s tým, že svojej svokre sa jednoducho nezavďačí.

A potom sa to stalo

Záhrada. Grilovačka. Rodinná pohoda. Zdenka si zabudla mobil, hľadala spôsob ako sa dostať do svojej emailovej schránky. Potrebovala skontrolovať prijatú poštu, čakala na info o doručení narodeninového darčeka pre svojho muža.

Zdenka našla v obývačke otvorený laptop, vtedy ešte netušila komu patrí. Chcela sa spýtať, či si môže skontrolovať maily, ale nikto tam nebol. A tak si bez dlhého premýšľania k nemu prisadla.

Akoby ju obarilo, keď laptop otvorila…

Jej svokra mala na obrazovke otvorený výpis z bankového účtu. Zdenku premohla zvedavosť a očami prebehla posledné transakcie. Lukášova matka mala na účte slušnú sumu, viac ako 15000,- Eur. Oveľa viac ako žiadali, oblial ju pot, ovládli ju emócie.

Bolo ťažké tomu uveriť.

„Boli sme v núdzi a ona nám napriek tomu odmietla pomôcť! Radšej nám tvrdila, že sú na mizine.“

Zdenka zaklapla laptop a vrátila sa medzi ostatných. Chcela vyzerať čo najprirodzenejšie, ale bola mĺkvejšia ako obyčajne. Doma sa s Lukášom porozprávali, oboch ich toto zistenie veľmi zasiahlo. Ale rozhodli sa ísť ďalej so vztýčenou hlavou. Koniec koncov, Lukášovi sa črtalo niekoľko zaujímavých zákaziek pre firmu, ktoré by im veľmi pomohli.

V ten večer len tak oddychovali pred telkou, keď si Zdenka spomenula na darček pre Lukáša. Skontrolovala teda prijaté maily.

No mysľou jej vírilo kopec iných myšlienok…

Hľadala príčinu svokrinej zatrpknutosti. Najprv obviňovala seba, ale začala si uvedomovať, že Lukášova mama ju odpísala dávno pred tým ako ju vôbec spoznala. Prerástlo to do takého rozmeru, že im odmietala pomôcť v čase núdze. Cítila hnev, ktorý sa v nej za celé tie roky nahromadil.

Už sa nechcela ďalej ovládať, potrebovala to zo seba dostať von. A tak bez rozmýšľania zobrala telefón a zavolala jej. Povedala všetko čo cíti a ako ju zraňuje, že im odmieta podať pomocnú ruku. Reakcia ju napriek predchádzajúcim skúsenostiam predsa len prekvapila.

„Nie si dosť dobrá pre môjho Lukáška! Hociktorá iná by bola lepšia ako si ty, pre mňa si jedno obrovské sklamanie a najradšej by som ťa už nikdy nevidela.“

Už spolu neprehovorili…

Lukáš sa naďalej so svojou rodinou stretával, vypočul si verziu telefonátu, ktorú odprezentovala mama. Vykreslila Zdenku ako vypočítavú a neochotnú. Všetci Zdenku však dobre poznali a tak skreslené informácie vôbec neriešili.

Zdenka to nakoniec uzatvorila slovami:

„Radšej byť nenávidená za to kto som, ako byť milovaná za to, kto nie som.“

Leave a comment.

Your email address will not be published. Required fields are marked*